ZİLE TSO AZERBAYCAN DAN UMUTLU DÖNDÜ

 

Zile Ticaret ve sanayi Odası tarafından 24-28 Mayıs 2022 tarihleri arasında düzenlenen ve 4 farklı sektörde faaliyet gösteren 10 işadamının katılımı ile gerçekleştirilen “Azerbaycan Yurtdışı İş Gezisi” son buldu. Heyet, Bakü’de 3 gün süren iş gezisinin ardından yurda döndü.

Program kapsamında Bakü Büyükelçimiz Doç. Dr. Cahit Bağcı, Bakü Ticaret Başmüşavirlerimiz  Ahmet Erdal ve Yakup Sefer, MÜSİAD Azerbaycan Başkanı ReşadCabirli ve MÜSİAD Azerbaycan üyeleri, Azerbaycan-Türkiye İşadamları Birliği (ATİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tahsin Gündem ve Genel Sekreter Pervane Hacıyeva, ASK (Azerbaycan SahipkarlarKonfederasiyası) Başkan Vekili VüqarZeynalov ve ekibi, TÜİB (Türkiye ve Azerbaycan İş Adamları ve Sanayicileri İçtimai Birliği) Başkanı Hüseyin Büyükfırat, Denetim Kurulu Başkanı Ramiz Aliyev ve Yönetim Kurulu Üyesi Enes Bozaliile temaslarda bulunuldu.

Yapılan ziyaretlerde karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Zile TSO Heyeti, yetkililerden Bakü’deki yatırım fırsatları, yeni işbirlikleri ve Türk işadamlarına sunulan kolaylıklar hakkında bilgi aldı. Zile TSO heyeti protokol temaslarının yanı sıra, TheLandmarkBaku Conference Center Toplantı SalonundaAzerbaycanlı iş adamları ile bir araya gelerek iş görüşmeleri de gerçekleştirdi.

TARIM MAKİNALARI VE YAN SANAYİLERİ SEKTÖRÜ GELECEK VADEDİYOR

Başkan Bice, “Azerbaycan’da özellikle tarım alanında ciddi yatırımlar var, Avrupa Birliği kaynakları ile tarıma ciddi yatırımlar yapılıyor. Şu ana dek ülke genelinde 54 adet Agropark (tarım kampüsleri) kurulmuş. Tarıma yapılan yatırımlar beraberinde de tarım aletleri ve yan sanayine olan talebi artırıyor. Ancak proje kaynaklı alım yaptıkları için, ikinci el üründen ziyade yeni ürün tercih ediliyor. Bu da, özellikle şehrimiz için ciddi bir fırsat olabilir.” Dedi.

GIDA SEKTÖRÜ OLMAZSA OLMAZIMIZ

Sektör ile ilgili açıklama yapan Başkan Bice “Bakü’de yoğunlaşan Batı tarzı süpermarket zincirlerinde satılan ithal gıda ürünlerinin yüzde 46’sı Türkiye’den ithal ediliyor. Marketlere girdiğinizde, Türkiye’de gibi hissediyorsunuz. Türk ürünlerinin tanındığı vetalep gördüğü bu sektörde şehrimizin de pastadan pay alması gerekir.” Dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜ, AZERBAYCAN’IN EN HAREKETLİ SEKTÖRÜ

Azerbaycan'da inşaat yatırımları ve paralelinde yapı malzemeleri pazarında da iş fırsatları olduğunu belirten Başkan Bice “Şu anda kara yollarının inşası, baraj yapımı, elektrik santralleri inşası, iş merkezleri kurulması gibi birçok büyük inşaat faaliyetinin yanında; en önemli ve kilit nokta ise Karabağ’ın tekrardan inşasına başlanmış olması. İnşaat sektörü, tam bir fırsat sektörü olabilir.” Dedi.

AYAKKABI SEKTÖRÜNE DE GİRECEĞİZ

Başkan Bice “Deri işleme ve ayakkabı sektörü, ülkenin iktisadî gelişme potansiyelinin önemli örneklerinden biri konumundadır.Özellikle hayvancılık sektörünün de kalkınma programlarına alınmasından dolayı, deri işleme tesisleri var. Hammadde kaynaklarının bulunabilirliği açısından, ayakkabı ve deri sektörü önemli bir potansiyel taşıyor. Ayakkabı sektöründe, vitrin mağazacılığında Türkiye’den bir miktar geride bir vitrin görüntüsü var. Bunu fırsata çevirebiliriz.” Dedi.

AZERBAYCAN İYİ FIRSAT OLARAK KULLANILABİLİR

Türk işadamlarının, Azerbaycan'la ticari faaliyetlerini yoğunlaştırmada fayda bulunduğunu ifade eden Başkan Bice, “İkili iş görüşmelerimiz oldukça verimli geçti. Çok hızlıca dönüş sağlayacak üyelerimiz var. Bazı firmalarımız numune hazırlıklarına başladı bile.

Burada görüştüğümüz Azeri işadamları bizlere son derece sıcak ve samimi davrandılar. Türklere karşı duydukları sevgiyi yakından hissettik. Azerbaycan’da, kendimizi Türkiye’de gibi hissettik.Aynı dili, aynı dini,aynı kültürü paylaşan iki devlet bir millet olduğumuzu ülkede yakinen hissettik. Ortak tarihi geçmişimiz ve ilişkilerimiz Türk sanayicilerimizi bu pazarda bir adım öne çıkaracak büyük avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Önemli olan bu avantajı değerlendirmek ve hiç vakit kaybetmeden pazara hızlı bir giriş yapmaktır” ifadelerini kullandı.